Jak vzniká ozon? Ozon je přirozenou součástí ovzduší. Ozon vzniká při průchodu blesku atmosférou a působením UV složky slunečního záření na kyslík přítomný v ovzduší – tento způsob vzniku ozonu se výrazněji uplatní v místech s vyšší intenzitou slunečního záření, tj. ve vyšších nadmořských výškách a u moře. „Čistý vzduch“ se vyznačuje mimo jiné nejen nízkou koncentrací prachových částic, zanedbatelnou úrovní chemického znečištění, ale také přítomností ozonu při nízkých, přirozených koncentracích.
Ozon je rovněž součástí fotochemického smogu, který vzniká v letních měsících v oblastech s vysokým znečištěním vzduchu. Výsledkem je pak vznik tzv. „přízemního ozonu“, který ve vyšších koncentracích může způsobit podráždění očních spojivek, kašel a bolesti hlavy.
Vzhledem k tomu, že ozon je velmi nestabilní plyn, není možné ho skladovat, ale musí se vyrobit přímo na místě. Uměle se ozon vyrábí tzv. koronovými vysokonapěťovými výboji nebo pomocí UV lamp:
Koronové výboje:
– technologie založená na proudění vzduchu přes elekrické pole v němž vzniká tzv. tichý výboj, jehož elektrický proud štěpí molekuly kyslíku na jednoatomové radikály, které se spojují s molekulami kyslíku a dochází ke vzniku ozonu
Vznik ozonu pomocí UV lamp:
– UV lampa štěpí molekuly kyslíku na jednoatomové radikály, které se spojují s molekulami kyslíku a tak vzniká ozon
– nevýhodou této medody je malá produkce ozonu a vyšší příkon elektrické energie